VZN o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi na území mesta Krupina

Mesto Krupina v zmysle § 4 ods. 3 písm. g), § 6 a § 11 ods. 4 písm. g ) zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení zmien a doplnkov a § 39 ods. 6 zákona č.223/2001 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zmien a doplnkov (ďalej "zákon o odpadoch") a §46 a §48 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení zmien a doplnkov vydáva

Všeobecne záväzné nariadenie mesta Krupina

č. 2 /2014

o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi na území mesta Krupina (ďalej "nariadenie").

I. ČASŤ

ÚVODNÉ USTANOVENIA

§ 1

Účel nariadenia

1. Správne nakladanie s odpadmi je v záujme zaistenia ochrany životného prostredia, ochrany verejného poriadku, bezpečnosti a zdravia občanov.

2. Toto VZN sa vydáva s cieľom určiť vhodný systém nakladania s odpadom na území intravilánu a extravilánu mesta, a to:

a/ zabezpečiť alebo umožniť zber a prepravu komunálnych odpadov (ďalej len „KO“) vznikajúcich na území mesta na účely ich zhodnotenia alebo zneškodnenia v súlade so zákonom č.223/2001 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o odpadoch“) vrátane zabezpečenia zberných nádob zodpovedajúcich systému zberu KO v meste a zabezpečenia priestoru, kde môžu občania odovzdávať oddelené zložky KO v rámci triedeného zberu,

b/ zabezpečiť podľa potreby, najmenej dvakrát do roka, zber a prepravu objemných odpadov na účely ich zhodnotenia alebo zneškodnenia, oddelene vytriedených odpadov z domácností s obsahom škodlivín a zber a likvidáciu drobných stavebných odpadov (ďalej len „DSO“),

c/ ustanoviť v súlade s hierarchiou odpadového hospodárstva podrobnosti o nakladaní s KO a DSO vrátane biologicky rozložiteľných kuchynských a reštauračných odpadov od prevádzkovateľa kuchyne a elektroodpadov z domácností, najmä o spôsobe zberu a prepravy KO, o spôsobe triedeného zberu jednotlivých zložiek KO, o spôsobe nakladania s DSO, ako aj miesta určeného na ukladanie týchto odpadov, na zneškodňovanie týchto odpadov..

§ 2

Hierarchia odpadového hospodárstva

1. V odpadovom hospodárstve so záväznosťou poradia priorít sa uplatňuje táto hierarchia odpadového hospodárstva:

a) predchádzanie vzniku odpadu,

b) príprava na opätovné použitie,

c) recyklácia,

d) iné zhodnocovanie, napríklad energetické zhodnocovanie,

e) zneškodňovanie.

2. Hierarchia odpadového hospodárstva je záväzná. Odkloniť sa od nej je možné iba pre určité prúdy odpadov v prípade, ak je to odôvodnené úvahami o životnom cykle vo vzťahu k celkovým vplyvom vzniku a nakladania s takým odpadom a ak to ustanoví zákon o odpadoch alebo osobitný predpis.

§ 3

Program odpadového hospodárstva

1. Program odpadového hospodárstva je základný dokument pre riadenie odpadového hospodárstva mesta v oblasti nakladania s KO a DSO, spracovávaný a aktualizovaný na základe zákona o odpadoch v znení neskorších predpisov, určujúci najmä smerovanie a ciele odpadového hospodárstva a opatrenia na ich dosiahnutie.

2. Mesto je pri zostavovaní a aktualizovaní programu odpadového hospodárstva oprávnené bezplatne požadovať od každého, kto je držiteľom KO alebo DSO alebo s nimi nakladá na území mesta, informácie potrebné na zostavenie a aktualizáciu programu.

3. Mesto môže vypracovať program v spolupráci s jednou alebo s viacerými obcami na základe uzatvorenej spolupráce.

§ 4

Vymedzenie základných pojmov

1. Základné pojmy v zmysle zákona o odpadoch a pojmy zavedené týmto VZN:

Odpadom je hnuteľná vec, ktorej sa držiteľ zbavuje, chce sa jej zbaviť alebo je v súlade so zákonom alebo osobitnými predpismi povinný sa jej zbaviť.

Pôvodca odpadu je každý, koho činnosťou odpad vzniká alebo ten, kto vykonáva úpravu, zmiešavanie alebo iné úkony s odpadmi, ak ich výsledkom je zmena povahy alebo zloženia týchto odpadov.

Držiteľ odpadu je pôvodca odpadu alebo FO, alebo PO, u ktorej sa odpad nachádza.

Nakladanie s odpadmi je zber odpadov, preprava odpadov, zhodnocovanie odpadov a zneškodňovanie odpadov vrátane starostlivosti o miesto zneškodňovania.

Zhodnocovanie odpadov sú činnosti vedúce k využitiu fyzikálnych, chemických alebo biologických vlastností odpadov.

Zneškodňovanie odpadov na území mesta je také nakladanie s nimi, ktoré nespôsobuje poškodzovanie životného prostredia alebo ohrozovania zdravia ľudí.

Zber odpadov je zhromažďovanie, triedenie alebo zmiešavanie odpadov na účel ich prepravy.

Triedenie odpadov je delenie odpadov podľa druhov alebo oddeľovanie zložiek odpadov, ktoré možno po oddelení zaradiť ako samostatné druhy odpadov.

Komunálne odpady / KO / sú odpady z domácností vznikajúce na území mesta pri činnosti fyzických osôb (ďalej len „FO“) a odpady podobných vlastností a zloženia, ktorých pôvodcom je právnická osoba (ďalej len „PO“) alebo fyzická osoba - podnikateľ (ďalej len „FOP“), okrem odpadov vznikajúcich pri bezprostrednom výkone činností tvoriacich predmet podnikania alebo činnosti PO alebo FOP; za odpady z domácností sa považujú aj odpady z nehnuteľností slúžiacich FO na ich individuálnu rekreáciu, napríklad zo záhrad, chát, chalúp, alebo na parkovanie alebo uskladnenie vozidla používaného pre potreby domácnosti, najmä z garáží, garážových stojísk a parkovacích stojísk. KO sú aj všetky odpady vznikajúce v obci pri čistení verejných komunikácií a priestranstiev, ktoré sú majetkom mesta alebo v správe mesta, a taktiež pri údržbe verejnej zelene vrátane parkov a cintorínov a ďalšej zelene na pozemkoch PO , FO a občianskych združení.

Zložka KO je ich časť, ktorú je možné mechanicky oddeliť a zaradiť ako samostatný druh odpadu

Drobné stavebné odpady /DSO/ sú odpady z bežných udržiavacích prác zabezpečovaných FO nepodnikateľom, pri ktorých postačuje ohlásenie stavebnému úradu, alebo na ktoré sa nevyžaduje stavebné povolenie ani ohlásenie, a ktorých objem nepresiahne viac ako 1 m³ ročne od jednej FO.

Nebezpečné odpady sú také odpady, ktoré majú jednu alebo viac nebezpečných vlastností.

Elektroodpady z domácností sú elektrozariadenia, ktoré sú odpadom, vrátane komponentov, konštrukčných dielcov a spotrebných dielcov, ktoré sú súčasťou elektrozariadenia v čase, keď sa ho držiteľ zbavuje, a ktorý pochádza z domácností FO a z obchodných, priemyselných, inštitucionálnych a iných zdrojov, ktorý je svojím zložením a množstvom podobný tomu, ktorý pochádza z domácností FO (veľké a malé spotrebiče, napr. televízory, rádia, počítačová, kancelárska a telekomunikačná technika, mobily).

Objemný /nadrozmerný/ odpad je KO, ktorý nie je možné pre jeho rozmer a veľkosť uložiť do zberných nádob štandardne používaných na území mesta (napr. starý nábytok, sedačka, koberce,.. a vyviesť v rámci stanoveného harmonogramu vývozu

Biologicky rozložiteľné odpady sú všetky druhy biologicky rozložiteľných odpadov ( ďalej len „BRO“), ktoré je možné zaradiť do skupiny 20 Komunálne odpady. Možno ich členiť ako:

  • BRO zo záhrad, parkov vrátane odpadu z cintorínov
  • tzv. zelený BRO,
  • biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad,
  • jedlé oleje a tuky.

Zberný dvor je vyhradený priestor slúžiaci na odovzdávanie, zhromažďovanie a ukladanie KO alebo ich oddelených zložiek a DSO a nachádza sa na adrese Krupinica 427.

Zberná nádoba je typ nádoby určenej týmto VZN, do ktorej je možné ukladať zmesový KO alebo vytriedenú zložku KO.

Zberné vrece je typ vreca určeného týmto VZN, do ktorého je možné ukladať zmesový KO alebo vytriedenú zložku KO.

Užívateľmi zberných nádob sú:

  • platitelia poplatkov / vrátane osôb, za ktoré poplatky platia /ktorí vlastnia zberné nádoby alebo ktorým boli pridelené zberné nádoby do užívania
  • občania mesta, v prípade zberných nádob určených na donáškový zber (sklo, plasty, papier, textil, príp. nádoby na iné vytriedené zložky)

Trvalé stanovište zberných nádob je spevnená plocha , prístupná vlastníkovi, nájomcovi alebo správcovi nehnuteľnosti a vozidlám zabezpečujúcim prepravu komunálnych a drobných stavebných odpadov, ktoré vyhovuje hygienickým, estetickým a protipožiarnym požiadavkám

Náhradné stanovište zberných nádob je upravená plocha na dočasné umiestnenie zberných nádob, prístupná vlastníkovi, nájomcovi alebo správcovi nehnuteľnosti a vozidlám zabezpečujúcim prepravu komunálnych a drobných stavebných odpadov. Zriaďuje sa na nevyhnutnú dobu trvania okolností, ktoré znemožňujú resp. sťažujú prístup k trvalému stanovišťu zberných nádob

Harmonogram vývozu je určenie termínu zberu odpadov.

Množstvový zber je zber KO a DSO, pri ktorom ich pôvodca platí poplatok ustanovený podľa osobitného zákona vo výške, ktorá je priamo úmerná množstvu týchto odpadov vyprodukovaných pôvodcom za daný čas.

Organizácia poverená zberom odpadov je organizácia, ktorá má technické, materiálne a personálne zabezpečenie na nakladanie s KO a DSO ako aj ďalšie činnosti odpadového hospodárstva, má súhlas orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva a má uzatvorenú zmluvu s mestom na nakladanie s KO a DSO.

2. Podľa zákona č.582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za KO a DSO:

a/ mesto vyberá miestny poplatok za zber, prepravu a zneškodňovanie KO a DSO, ktoré vznikli na území mesta,

b/ podrobnosti rieši platné VZN o miestnych daniach a miestnom poplatku za KO a DSO.

3. Podľa zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon):

a/ rodinný dom je budova určená predovšetkým na rodinné bývanie so samostatným vstupom z verejnej komunikácie, ktorá má najviac tri byty, dve nadzemné podlažia a podkrovie,

b/ bytový dom je budova určená na bývanie pozostávajúca zo štyroch a z viacerých bytov so spoločným hlavným vstupom z verejnej komunikácie.

§ 5

Stanovište zberných nádob

1) Zberné nádoby sa umiestňujú na miestach k tomu určených, a to na trvalých alebo náhradných stanovištiach zberných nádob

2) Stanovištia zberných nádob sa zriaďujú tak, aby:

a/ vyhovovali hygienickým, protipožiarnym, bezpečnostným a estetickým požiadavkám

b/ aby bol zabezpečený prístup vlastníkovi, nájomcovi alebo správcovi nehnuteľností

c/ aby bol zabezpečený prístup vozidlám zabezpečujúcim prepravu komunálnych odpadov

3) Stanovištia zberných nádob na verejnom priestranstve zriaďuje na vlastné náklady Mesto Krupina alebo so súhlasom mesta pôvodca alebo držiteľ odpadu na vlastné náklady

4) V prípade vzniku okolností, ktoré znemožnia alebo sťažia prístup k stanovišťu, je pôvodca alebo držiteľ odpadu povinný sa postarať o náhradné stanovište

§ 6

Zberné nádoby

1) Zber odpadu na území mesta Krupina sa vykonáva do zberných nádob určených týmto nariadením, a to:

  • 110l nádoby z pozinkovaného plechu, 120l nádoby plastové , 1100l nádoby z pozinkovaného plechu a vrecia pre zmesový komunálny odpad,
  • 1100 l nádoby z pozinkovaného plechu, resp. plastové nádoby / označené farebne, resp. symbolmi/ a vrecia pre triedený zber zložiek KO.

2) Zberné nádoby môžu byť vo vlastníctve Mesta Krupina, právnickej osoby, s ktorou má Mesto Krupina uzatvorený zmluvný vzťah na zber a prepravu komunálneho odpadu, vo vlastníctve pôvodcu alebo držiteľa odpadu, prípadne môžu byť zberné nádoby v prenájme

3) Pôvodca alebo držiteľ komunálneho odpadu v individuálnej bytovej zástavbe je povinný:

a/ umiestniť zberné nádoby mimo verejného priestranstva

b/ v deň prepravy v zmysle stanoveného harmonogramu / najneskôr do 7,00 hod. /vyložiť zberné nádoby k zvozovej trase a po ich vyprázdnení znova uložiť mimo verejného priestranstva

4) Zberné nádoby v komplexnej bytovej zástavbe sa umiestňujú na stanovištiach zberných nádob.

5) Pôvodca ako organizátor aj jednorazových podujatí a činností pre verejnosť na verejných priestranstvách je povinný

a) prednostne zabezpečiť zberné nádoby, alebo vrecia na triedený zber zložiek komunálneho odpadu, a odvoz za účelom materiálneho zhodnotenia,

b) pre zmesový komunálny odpad ako zvyšok po vytriedení zložiek komunálneho odpadu zabezpečiť zberné nádoby a ich odvoz za účelom zneškodnenia.

§ 7

Povinnosti pôvodcov odpadov

1) Pôvodca odpadov je povinný:

a) nakladať s odpadom v súlade s hierarchiou odpadového hospodárstva

b) zapojiť sa do systému zberu odpadov v meste , užívať zberné nádoby zodpovedajúce systému zberu komunálnych odpadov v meste, zabezpečiť si dostatočný počet zberných nádoba, dbať o ich riadny technický stav / typizované zberné nádoby / a ich hygienu

c) zabezpečiť stanovište zberných nádob v zmysle § 5, udržiavať čistotu a poriadok na stanovištiach a v ich okolí a zároveň udržiavať ich v riadnom technickom stave

d) triediť komunálne odpady podľa jednotlivých druhov v zmysle zavedeného systému zberu a zabezpečiť ich pred znehodnotením, odcudzením alebo iným nežiaducim účinkom,

e) zmesový komunálny odpad ako zvyšok po vytriedení zložiek komunálneho odpadu vkladať do uzatvorených zberných nádob na to určených

f) odovzdať komunálne odpady za účelom zhodnotenia alebo zneškodnenia iba organizácii poverenej zberom na základe uzatvorenej zmluvy s Mestom Krupina

g) v čase mimo mestom organizovaného zberu objemného odpadu, DSO a vytriedených zložiek z domácností s obsahom škodlivín umiestniť ich do zberného dvora

h) pokiaľ vykonáva zber komunálnych odpadov formou množstvového zberu, zabezpečiť jeho uloženie mimo stanovišťa zberných nádob

i) odpad, ktorý nie je zaradený ako komunálny odpad zhodnotiť, alebo zneškodniť na vlastné náklady na mieste na to určenom Mestom Krupina

j) na požiadanie Mesta Krupina poskytnúť pravdivé a úplné informácie pre zostavenie a aktualizáciu programu odpadového hospodárstva a spracovanie údajov o nakladaní s komunálnym odpadom

2) Zakazuje sa:

a) uložiť alebo ponechať odpad na inom mieste ako na mieste k tomu určenom v súlade s týmto nariadením

b) zneškodniť alebo zhodnotiť odpad v rozpore s týmto nariadením

c) zneškodniť odpad spaľovaním, vhadzovaním alebo vypúšťaním do vodného recipientu

d) znečisťovať stanovištia zberných nádob a ich okolie

e) ukladať na stanovištia zberných nádob drobný stavebný odpad a objemný odpad mimo termínu ich zberu

f) ukladať do zberných nádob iný odpad, než na aký sú tieto určené

g) ukladať do zberných nádob vytriedené zložky z domácností s obsahom škodlivín

h) vyberať odpad zo zberných nádob

i) poškodzovať a svojvoľne premiestňovať zberné nádoby z určených stanovíšť

j) zmiešavať biologicky rozložiteľný odpad s komunálnym odpadom a zmiešavať nebezpečný odpad s komunálnym odpadom

3. Za čistotu a poriadok na stanovištiach zberných nádob pri bytových domoch zodpovedá príslušné spoločenstvo vlastníkov bytov, správca bytového domu, prípadne pôvodca odpadu.

4. Pôvodca, ktorý nie je zapojený do systému zberu, je povinný sa do neho zapojiť a prihlásiť na Mestskom úrade v Krupine, oddelení správy daní a poplatkov najneskôr do doby jedného mesiaca od vzniku povinnosti zakladajúcej platiť poplatok za komunálny odpad.

5. Ak vlastník, správca, nájomca nehnuteľnosti alebo iná osoba zistí, že na jeho nehnuteľnosti bol umiestnený odpad v rozpore s týmto nariadením, je povinný to oznámiť bezodkladne príslušnému okresnému úradu, odboru starostlivosti o životné prostredie a Mestu Krupina.

§ 8

Povinnosti organizácie poverenej zberom

1) Vykonávať zber, prepravu, zneškodňovanie a zhodnocovanie KO a DSO s výnimkou biologicky rozložiteľného kuchynského a reštauračného odpadu od prevádzkovateľa kuchyne na území mesta môže len ten, kto má uzatvorenú zmluvu na vykonávanie tejto činnosti s mestom a zároveň je osobou oprávnenou na nakladanie s odpadom, ďalej len „organizácia poverená zberom“.

2) Organizácia poverená zberom je povinná:

a) disponovať príslušnými oprávneniami na vykonávanie činností vyplývajúcich z osobitných predpisov

b) nakladať s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi v súlade so zákonom o odpadoch a týmto nariadením,

c) vypracovať a dodržiavať harmonogram zberu komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov, ako aj harmonogram triedeného zberu odpadu, aktualizovať ho priebežne podľa potreby na základe požiadaviek mesta tak, aby bol zabezpečený pravidelný vývoz komunálnych odpadov a aby nedochádzalo k preplňovaniu zberných nádob, alebo k znečisťovaniu stanovišťa,

d) uskutočniť náhradný zber odpadu, ak nebolo možné dodržať dohodnutý interval vývozu, najneskôr však do 48 hodín,

e) vyprázdňovať zberné nádoby tak, aby nedošlo k hygienickým, bezpečnostným, ekologickým, požiarnym a iným závadám, prípadne škode na majetku

f) premiestniť naplnené zberné nádoby zo stanovíšť zberných nádob na dobu potrebnú pre ich vyprázdnenie a po vyprázdnení zberných nádob umiestniť zberné nádoby na pôvodné miesto

g) pri zbere nepremiestňovať zberné nádoby z pôvodného stanovišťa a kontajnery umiestňovať tak, aby neprekážali premávke alebo chodcom,

h) okamžite odstrániť znečistenie stanovišťa, alebo komunikácie, ak k nemu došlo pri zbere komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov, v prípade vzniku škody spôsobenej výkonom svojími zamestnancami odstrániť na vlastné náklady

i) dodať plastové vrecia na triedený zber odpadov na území mesta

j) minimálne 2x do roka vykonať na vlastné náklady dezinfekciu zberných nádob

k) plniť ďalšie úlohy vyplývajúce z uzatvorených zmlúv s mestom

II. ČASŤ

SYSTÉM NAKLADANIA S KO a DSO

§ 9

Komunálny odpad a jeho zložky

Pre účely určenia spôsobu nakladania s komunálnymi a drobnými stavebnými odpadmi sa podľa katalógu odpadov používa nasledovné triedenie odpadov:

( 1 ) Druhy KO z podskupiny triedene zbierané frakcie KO:

a) 20 01 01 papier a lepenka

b) 20 01 02 sklo

c) 20 01 10 šatstvo

d) 20 01 11 textílie

e) 20 01 39 plasty

f) 20 01 40 kovy

( 2 ) Ostatné zložky KO, ktoré sú nebezpečnými odpadmi v zmysle zákona o odpadoch a elektroodpad

( 3 ) Druhy KO, z podskupiny odpad zo záhrad, domácností a kuchýň

a) 20 02 01 biologicky rozložiteľný odpad

b) 20 02 02 zemina a kamenivo

c) 20 01 08 biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad

d) 20 01 25 jedlé oleje a tuky

( 4 ) Iné KO:

a) 20 03 01 zmesový KO

b) 20 03 04 kal zo septikov

c) 20 03 07 objemný odpad

d) 17 99 00 DSO a SO

§ 10

Podrobnosti o spôsobe zberu a vývoze zmesových komunálnych odpadov

1) Pôvodca komunálnych odpadov je povinný z komunálnych odpadov prednostne vytriediť jednotlivé druhy odpadov uvedené v tomto nariadení, ostatné odpady odovzdať v rámci zberu zmesových komunálnych odpadov.

2) Spôsob zberu zmesových komunálnych odpadov:

a) V individuálnej bytovej výstavbe - IBV / v rodinných domov v intraviláne a extraviláne mesta / sa uplatňuje odvozový intervalový zber zmesových komunálnych odpadov z domácností. Potrebný počet a typ zberných nádob zodpovedajúcich systému zberu / 110 l, resp. 120l nádoby/ je umiestnený pri každom rodinnom dome, vývoz odpadov sa uskutočňuje v pravidelných, vopred stanovených intervaloch v rámci harmonogramu, a to:

- v letných mesiacoch /máj-september/ - 1x 7 dní
- v zimných mesiacoch / október – apríl/ - 1x 14 dní

b) V komplexnej bytovej výstavbe - KBV /v bytových domov v meste / sa uplatňuje donáškový intervalový zber zmesových komunálnych odpadov z domácností. Potrebný počet a typ zberných nádob zodpovedajúcich systému zberu /110l, 120l, resp. 1100 l nádoby / je umiestnený v donáškovej vzdialenosti do 100 m od bytového domu, vývoz odpadov sa uskutočňuje vo vopred stanovených intervaloch v rámci harmonogramu, a to 1x 7 dní

c) Zber zmesového komunálneho odpadu v extraviláne mesta Krupina pre IBV sa zabezpečuje donáškou na zberné stanovištia s potrebným počtom a typom zberných nádob zodpovedajúcich systému zberu / 1100 l nádoby /, vývoz odpadov sa uskutočňuje vo vopred stanovených intervaloch a v lokalitách v rámci celoročného harmonogramu, a to: 1x14 dní

d) U právnických osôb a fyzických osôb – podnikateľoch sa uplatňuje odvozový intervalový zber zmesových komunálnych odpadov. Potrebný počet a typ zberných nádob zodpovedajúcich systému zberu / 110 l nádoby, resp. 1100 l nádoby / je umiestnený v areáloch , resp. v rámci vývozu vykladajú pred svoju nehnuteľnosť. Vývoz odpadov sa uskutočňuje v pravidelných, vopred stanovených intervaloch v rámci harmonogramu, a to : 1x 14 dní

3) V prípade, že pôvodca odpadov v rodinnom dome, alebo v bytovom dome vyprodukuje mimoriadne väčšie množstvo zmesového komunálneho odpadu (rodinná oslava, upratovanie, maľovanie a pod.) je pôvodca povinný tento odpad uložiť do zberných nádob zodpovedajúcich systému zberu, umiestniť ich vedľa zberných nádob na komunálny odpad a pripraviť na odvoz v čase odvozu zmesového komunálneho odpadu.

4) Minimálny počet zberných nádob:

a) v rodinných domoch na 1 bytovú jednotku minimálne 1 zberová nádoba 110 l / resp. 120 l na zber zmesových komunálnych odpadov s intervalom v zmysle stanoveného harmonogramu

b) v „malých“ bytových domoch s počtom 6 až 8 bytov minimálne 3 zberné nádoby 110 l / resp. 120 l pri zbere zmesových komunálnych odpadov s intervalom v zmysle stanoveného harmonogramu

c) v bytových domoch na každých 20 bytových jednotiek minimálne 1 zberová nádoba 1100 l resp. 10 kusov 110 l pri zbere zmesových komunálnych odpadov s intervalom v zmysle stanoveného harmonogramu

5) Náklady na činnosti nakladania s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi hradí mesto z miestneho poplatku podľa osobitného predpisu okrem prípadov podľa § 18 ods. 8 alebo 10 zákona o odpadoch a okrem nákladov na systém oddeleného zberu odpadu z elektrozariadení (ďalej len "elektroodpad") z domácností (§ 54a ods. 4 zákona o odpadoch) a biologicky rozložiteľného kuchynského a reštauračného odpadu od prevádzkovateľa kuchyne. Výnos miestneho poplatku sa použije výlučne na úhradu nákladov spojených s nakladaním s komunálnymi odpadmi a s drobnými stavebnými odpadmi, najmä na ich zber, prepravu, zhodnocovanie a zneškodňovanie.

6) Zber zmesového komunálneho odpadu z uličných smetných nádob:

a) KO vznikajúci pri pobyte osôb na verejných a otvorených priestranstvách mesta je zbieraný uličnými smetnými nádobami.

b) Každý na území mesta je povinný ukladať tento odpad iba do nádob na to určených a neznečisťovať verejné priestranstvá.

c) Do uličných smetných nádob je zakázané ukladať iný odpad ako zmesový KO, ktorý vzniká pri pobyte osôb na verejných a otvorených priestranstvách, t.j. komunálny a iný odpad z domácností, odpady z podnikateľskej činnosti, odpady z trhovísk a pod.

d) Je zakázané uličné smetné nádoby úmyselne poškodzovať, kopať do nich, alebo ich premiestňovať

§ 11

Systém zberu a prepravy triedených zložiek

1. Zložky KO, pre ktoré mesto povinne zabezpečuje systém zberu triedených zložiek sú:

a) plasty, sklo, papier, kovy ,biologicky rozložiteľný komunálny odpad, okrem kuchynského a reštauračného odpadu, ktorého pôvodcom je prevádzkovateľ kuchyne,

b) podľa potreby, najmenej dva krát do roka zber pre objemné odpady, drobné stavebné odpady a odpady s obsahom škodlivín (použité batérie a akumulátory, odpadové motorové a mazacie oleje, farbivá, chemikálie a iné nebezpečné odpady).

2. Zložky KO, pre ktoré mesto nepovinne zabezpečuje triedený zber na jeho území:

a) odevy a textílie / zberné kontajnery sú rozmiestnené v meste /

3. Zložky KO, pre ktoré je povinný triedený zber, ale mesto nemá povinnosť ho zabezpečiť:

a) elektroodpad z domácností vrátane elektroodpadu z osvetľovacích zariadení,

b) kuchynský odpad od prevádzkovateľov stravovacích zariadení,

c) lieky nespotrebované fyzickými osobami /lieky je možné doniesť a odovzdať v ktorejkoľvek lekárni v meste Krupina/.

§ 11a

Odpady z plastov

Patria sem:

PE (polyetylén) - LDPE a HDPE: číre a farebné fólie, tašky, vrecká, vedrá a fľaštičky od kozmetických a čistiacich prípravkov, vrecká od mlieka, prepravky fliaš; PET (polyetyléntereftalát): fľaše od nápojov, sirupov, rastlinných olejov; PP (polypropylén): obaly od sladkostí, tégliky od jogurtov a rôzne plastové nádobky a hračky; PS (polystyrén): penový polystyrén, poháriky z automatov a iné plastové nádobky; PVC (polyvinylchlorid): vodoinštalačné a elektroinštalačné rúrky, obaly kozmetických výrobkov, plastový nábytok a pod.

Nepatria sem:

obaly znečistené chemikáliami a olejmi, viacvrstvové kombinované materiály, hrubo znečistené plasty (zeminou, farbami, potravinami ), podlahové krytiny, guma, molitan a pod.

a) V individuálnej bytovej zástavbe sa uplatňuje vrecový zber. Pôvodca odpadu ukladá odpady z plastov priamo v mieste vzniku do žltých plastových vriec. V zmysle harmonogramu triedeného zberu odpadov vrecia uloží na miesto pravidelného zberu zmesového odpadu .

b) V komplexnej bytovej zástavbe sa uplatňuje donáškový zber do zberných nádob - 1100 l kontajnery farebne rozlíšiteľné /žlté/, resp. označené – plasty, ktoré sú umiestnené na stanovištiach. Zber sa uskutočňuje v zmysle harmonograme triedeného zberu odpadu. Obaly z plastov (napr. PET fľaše) musia byť stlačené a uložené do nádob na odpad tak, aby sa zmenšil ich objem a zaberali čo najmenej objemu nádoby

c) Mimo harmonogramu zberu je možné doniesť vytriedené odpady z plastov na zberný dvor – Krupinica 427, prevádzkovaný oprávnenou osobou, ktorá má s Mestom Krupina uzatvorený zmluvný vzťah

§ 11b

Odpady zo skla

Patria sem:

sklenené fľaše, nádoby, obaly a predmety zo skla, poháre, fľaštičky od kozmetiky bez kovových a plastových uzáverov, črepy, okenné sklo, sklo z okuliarov a pod.

Nepatria sem:

vrchnáky, korky, gumy, porcelán, keramika, zrkadlá, drôtované sklo, fľaše z umelej Hmoty , časti uzáverov fliaš, žiarovky, žiarivky, obrazovky, silne znečistené sklo (zeminou, farbami, potravinami) a pod.

a) V individuálnej bytovej zástavbe a v komplexnej bytovej zástavbe sa uplatňuje donáškový zber do zberných nádob - 1100 l kontajnery, označené – sklo , ktoré sú umiestnené na stanovištiach. Zber sa uskutočňuje v zmysle harmonograme triedeného zberu a prepravy odpadu

b) Mimo harmonogramu je možné doniesť vytriedené odpady zo skla na zberný dvor – Krupinica 427, prevádzkovaný oprávnenou osobou, ktorá má s Mestom Krupina uzatvorený zmluvný vzťah

§ 11c

Odpady z papiera a lepenky

Patria sem:

noviny, časopisy, zošity, knihy, listy, kancelársky papier, papierové vrecká, lepenka, krabice z tvrdého papiera, kartón, obálky, letáky, katalógy, telefónne zoznamy, plagáty, pohľadnice, zakladače, baliaci a krepový papier, papierový obal a pod.

Nepatria sem:

plastové obaly, viacvrstvové kombinované materiály, voskovaný papier, papier s hliníkovou fóliou, obaly na mrazené potraviny, škatuľky od cigariet (s výnimkou kartónovej časti) silne znečistený či mastný papier, kopírovací papier a pod.

Je možné odovzdávať do zberného dvora - Krupinica 427, prevádzkovaný oprávnenou osobou, ktorá má s Mestom Krupina uzatvorený zmluvný vzťah a prostredníctvom školských zberov.

§ 11d

Odpady z kovov

Patria sem:

kovové vrchnáky z fliaš a pohárov, kovové tuby od pást, kovové súčiastky, drôty a káble (bez bužírky), starý riad, obaly zo sprejov, kovový šrot, oceľ, farebné kovy, hliníkové viečko, hliníkový obal, kovové viečko, klinec, sponka, spinka, špendlík, kovová rúrka, starý kľúč, zámok, konzervy, oceľové plechovky, ventil, kovové obaly z potravín zbavené obsahu, hlavne konzervy z hotových jedál, paštét, potravy pre domáce zvieratá a z kompótov alebo plechovky z nápojov ako pivo, džúsy a energetické nápoje. Konzervy a plechovky pred odovzdaním do nádoby je potrebné vypláchnuť, aby v nich nezostali zvyšky jedál.

Nepatria sem:

kovy hrubo znečistené zvyškami jedla, farbami a rôznymi chemickými látkami V komplexnej bytovej zástavbe, aj v individuálnej bytovej zástavbe sa uplatňuje donáškový zber do zberných nádob - farebne rozlíšiteľné- červené a označené- kovy , ktoré sú umiestnené na stanovištiach. Zber sa uskutočňuje v zmysle stanoveného harmonogramu prepravy.

§ 11e

Biologicky rozložiteľný komunálny odpad

Pod biologicky rozložiteľný komunálny odpad spadá:

1. biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad, parkov vrátane odpadu z cintorínov – tzv. zelený biologický rozložiteľný odpad (ďalej len zelený odpad),

2. biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad

3. jedlé oleje a tuky.

1. Každý pôvodca je povinný triediť zelený odpad oddelene od ostatných druhov odpadov a zabezpečiť jeho skompostovanie alebo podobné zhodnotenie vo vlastných alebo užívaných priestoroch a objektoch. Ak to nie je preukázateľne možné, zabezpečiť jeho zneškodnenie prostredníctvom oprávnenej osoby.

2. Mesto zabezpečí zber zeleného odpadu, priamo od fyzických osôb – nepodnikateľov spred ich rodinných a bytových domov. Zber sa uskutoční pravidelne na jar a jeseň. Presný dátum zberu sa občanom vždy vopred oznámi / vývesná tabuľa, webová stránka mesta, káblová televízia /. Mimo tohto zberu je možné doniesť zelený odpad na zberný dvor – Krupinica 427, prevádzkovaný oprávnenou osobou, ktorá má s Mestom Krupina uzatvorený zmluvný vzťah

3. Mesto na základe § 39 ods. 18 písm. b) bod 3. zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších zmien a doplnkov nezavádza vykonávanie triedeného zberu komunálnych odpadov pre biologicky rozložiteľné komunálne odpady, konkrétne pre biologicky rozložiteľný kuchynský odpad od fyzických osôb - nepodnikateľov, nakoľko je to pre mesto ekonomicky neúnosné. Náklady na nakladanie s komunálnymi odpadmi nemožno pokryť ani pri určení miestneho poplatku vo výške 50 % zo zákonom ustanovenej hornej hranice sadzby miestneho poplatku.

4. Biologicky rozložiteľný kuchynský odpad od fyzických osôb – nepodnikateľov môže pôvodca odpadu odovzdať celoročne na zbernom dvore 5.Jedlé oleje a tuky môže pôvodca odpadu, fyzická osoba – nepodnikateľ odovzdať celoročne na zbernom dvore

§ 11f

Biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad od prevádzkovateľa kuchyne

1. PO a FO – podnikateľ, ktorá prevádzkuje zariadenie spoločného stravovania (ďalej len „prevádzkovateľ kuchyne“), zodpovedá za nakladanie s biologicky rozložiteľným kuchynským a reštauračným odpadom.

2. Prevádzkovateľ kuchyne je povinný zaviesť a zabezpečovať vykonávanie triedeného zberu pre biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad, ktorého je pôvodcom.

3. Náklady spojené so zberom, skladovaním, prepravou a spracovaním biologicky rozložiteľných kuchynských a reštauračných odpadov vrátane nákladov na zberné kontajnery a iné obaly hradí prevádzkovateľ kuchyne (nie sú súčasťou miestneho poplatku).

4. Ich zber a kontajnery musia spĺňať požiadavky ustanovené nariadením č. 1069/2009 a nariadenia EP a Rady č.852/2004 o hygiene potravín.

5. Prevádzkovateľ kuchyne musí primerane zabezpečiť skladovanie odpadu do doby odovzdania na jeho spracovanie tak, aby sa k obsahu kontajnera nedostali hlodavce a iné živočíchy ani verejnosť.

6. Zberné nádoby musia byť umiestnené v zariadení prevádzkovateľa kuchyne, na jeho pozemkoch alebo pozemkoch, na ktoré majú užívacie právo.

7. Interval zberu musí byť v súlade s hygienickými predpismi zohľadňujúc aj teploty prostredia (leto/zima), pričom v letnom období interval odvozu musí byť vyšší, však minimálne 1 x za 14 dní.

8. Ak prevádzkovateľ kuchyne nezabezpečuje zber, prepravu a ďalšie nakladanie sám, ale prostredníctvom tretieho subjektu, musí mať na tento účel s ním uzatvorenú zmluvu a zároveň musí ísť o subjekt, ktorý je oprávnený na nakladanie s týmto odpadom, pričom sa vyžaduje, aby tento subjekt spĺňal aj osobitné požiadavky v zmysle zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov, (napr. § 39b zákona č. 39/2007 Z. z.) a aby mal schválenie na vykonávanie činnosti spracovania týchto odpadov príslušnou Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou.

9. Prevádzkovateľ kuchyne je povinný dodržiavať zákaz kŕmenia zvierat kuchynským a reštauračným odpadom, okrem nkožušinových zvierat. Zákaz skrmovania sa vzťahuje aj na zvieratá v ZOO, zvieratá v útulkoch, na chovných staniciach atď.

10. Prevádzkovateľ kuchyne je zároveň ako pôvodca KO povinný nakladať alebo inak s nimi zaobchádzať v súlade s týmto nariadením

11. Medzi biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad patria šupy z čistenia zeleniny a ovocia, kávové a čajové zvyšky, vaječné škrupiny, starý chlieb, zvyšky jedla, škrupinka z orecha, vlasy, chlpy, trus malých zvierat, papierové vrecko znečistené zeleninou, ovocím, maslom, džemom, potraviny po záručnej dobe alebo inak znehodnotené, použitá papierová vreckovka a servítok a v malom množstve aj drevitá vlna, triesky, hnedá lepenka, novinový papier, nespracované zostatky surovín, neskonzumované zostatky pokrmov a potravín rastlinného ale i živočíšneho pôvodu, ktoré vznikli pri prevádzkovaní zariadení spoločného stravovania, vrátane školských kuchýň, stravovacích zariadení domovov sociálnych služieb, stravovacích prevádzok zdravotníckych zariadení, ale aj z kuchýň domácností a pod.

§ 11g

Odpad s obsahom škodlivín

Vytriedené odpady s obsahom škodlivín tvoria najmä:

a) použité batérie a akumulátory (možné je ich odovzdať aj na predajných miestach distribútora),

b) odpadové motorové a mazacie oleje,

c) farbivá, chemikálie a iné nebezpečné odpady Patria sem rozpúšťadlá, staré farby, lepidlá, živice, laky, kyseliny, zásady, fotochemické látky, pesticídy a chemické prípravky na ošetrovanie rastlín a drevín, umelé hnojivá, detergenty (pracie a čistiace prostriedky), drevo obsahujúce nebezpečné látky, handry znečistené olejom, farbami, obaly znečistené nebezpečnými látkami, žiarivky a pod.

1. Mesto zabezpečí od fyzických osôb – nepodnikateľov zber oddelene vytriedených zložiek komunálneho odpadu s obsahom škodlivín prostredníctvom oprávnenej osoby na základe uzatvoreného zmluvného vzťahu, a to dvakrát do roka formou mobilného zberu. Presný termín zberu, stanovištia odberu, časový interval odberu i druhy odpadov, ktoré budú oprávnenou osobou odoberané sa občanom vždy vopred oznámi / vývesná tabuľa, webová stránka mesta, káblová televízia /.

2. Mimo harmonogramu zberu je možné doniesť vytriedené odpady na zberný dvor – Krupinica 427, prevádzkovaný oprávnenou osobou, ktorá má s Mestom Krupina uzatvorený zmluvný vzťah.

§ 11h

Objemný odpad z domácností

1. Objemný odpad z domácností predstavujú KO, ktoré sa svojou veľkosťou nezmestia do bežne používaných nádob na KO v meste. Medzi objemný odpad patrí nábytok, dvere, nádoby, koberce, plechové rúry, opotrebované pneumatiky (ak sú súčasťou KO), objemný elektroodpad, a pod. Medzi objemný odpad nepatrí stavebný odpad, autobatérie a pod.

2. Objemný odpad z domácností je potrebné uložiť jeden deň pred termínom odvozu ku nádobám na KO. Odvoz objemného odpadu sa uskutočňuje v zmysle harmonogramu odvozu objemného odpadu, presný dátum zberu sa občanom vždy vopred oznámi / vývesná tabuľa, webová stránka mesta, káblová televízia /.

3. Objemný odpad z domácností je možné odovzdať aj na zberný dvor – Krupinica 427, prevádzkovaný oprávnenou osobou, ktorá má s Mestom Krupina uzatvorený zmluvný vzťah.

4. Ide výlučne o objemné odpady, ktoré sú súčasťou KO, a nie o odpady z podnikateľskej činnosti.

§ 11i

Odevy, textil z domácností

1. Odevy a textil sa triedi do špeciálnych kontajnerov smotanovej farby. Termín odvozu: 2 x mesačne Vhodné na zber sú:

a) čisté a suché šatstvo (všetky druhy odevov, prikrývky, deky, posteľná bielizeň),

b) topánky (topánky iba v pároch, nezničené),

c) doplnky k oblečeniu (čiapky, šále a pod.),

d) prípadne iné druhy textílie (nepatria sem netkané textílie, napr. používané v záhradníctve)

§ 11j

Elektroodpad z domácností

1. Elektroodpad z domácností má FO-nepodnikateľ možnosť odovzdať:

a) objemný elektroodpad (napr. automatická práčka) v rámci odvozu objemného odpadu v zmysle § 11h tohto nariadenia,

b) elektroodpad menších rozmerov (napr. žiarivky, svietidlá) v rámci mobilného odvozu odpadov s obsahom škodlivín v zmysle § 11g tohto nariadenia,

c) v mieste prevádzky zberného dvora – Krupinica 427, prevádzkovaný oprávnenou osobou, ktorá má s Mestom Krupina uzatvorený zmluvný vzťah.

d) v rámci režimu spätného odberu, kde distribútor elektrozariadení je povinný bezplatne uskutočňovať spätný odber, t. j. odobratie elektroodpadu z domácností od jeho držiteľa pri predaji nového elektrozariadenia na výmennom základe kus za kus, pokiaľ odovzdávaný elektroodpad pochádza z elektrozariadenia rovnakej kategórie a rovnakého funkčného určenia ako predávané elektrozariadenie, v prevádzkach, ktoré slúžia na predaj elektrozariadení.

Patria sem napr. žiarovky, žiarivky, svietidlá, televízory, rádiá, počítačová, kancelárska a telekomunikačná technika, mobily, videá, diskmany, digitálne hodinky, variče, ohrievače, kávovary, práčky, chladničky, elektromotory, ručné elektrické náradie, mobilné klimatizačné zariadenia atď.

2. Elektroodpad je zakázané:

a) ukladať do zberných nádob určených na KO,

b) objemný elektroodpad ukladať na verejné priestranstvá, resp. ku kontajnerom na KO, okrem termínov určených v harmonograme odvozu objemného odpadu v meste,

c) odovzdať iným subjektom ako ustanovuje toto nariadenie (napr. pouliční zberači a pod.).

§ 12

Drobné stavebné odpady /DSO/

1. DSO podľa tohto nariadenia sú KO vznikajúce z bežných udržiavacích prác na území mesta (KBV, IBV) na ktoré sa nevyžaduje stavebné povolenie, zabezpečovaných FO – nepodnikateľom, ktoré nepresiahnu viac ako 1 m3 ročne od jednej fyzickej osoby (pri 4 členoch domácnosti sú to 4 m3). Ak fyzická osoba vyprodukuje väčší objem takéhoto odpadu (nad 1 m3 ročne od jednej osoby), napr. v rámci prestavby bytu, nepovažuje sa množstvo nad 1 m3 za drobný stavebný odpad a FO – nepodnikateľ je povinná naložiť s takýmto odpadom v zmysle zákona o odpadoch na vlastné náklady.

2. Pôvodcovia DSO sú povinní DSO vytriediť na jednotlivé zložky KO - kovy, sklo, plasty, ap. a tieto uložiť podľa možnosti do príslušných zberných nádob na triedený zber KO alebo ak sa nezmestia do nádob na triedený zber KO, odovzdať do zberného dvora. Stavebné materiály ( zmesi betónu, tehál, obkladačiek, dlaždíc a pod. ) sú pôvodcovia DSO povinný odovzdať tiež do zberného dvora, na jeden odvoz max. 1 m3, kde preukážu svoju totožnosť občianskym preukazom.

3. DSO - stavebné materiály ( zmesi betónu, tehál, obkladačiek, dlaždíc a pod. ) je zakázané ukladať k nádobám na KO a do nádob na KO (z dôvodu ich preťaženia).

4. Ak bežné udržiavacie práce či rekonštrukčné práce pre FO - nepodnikateľa vykonáva PO alebo FO – podnikateľ, tak tento nie je DSO ale stavebný odpad, kde pôvodcom je ten, kto tieto práce pre fyzickú osobu vykonáva. S takýmto odpadom je pôvodca povinný naložiť v zmysle zákona o odpadoch na vlastné náklady.

5. Mesto má právo skontrolovať pôvod DSO na tvare miesta, kde vznikol (napr. rodinný dom, bytový dom).

§ 13

Kal zo septikov a žúmp

1) Majitelia septikov a žúmp, resp. iní ich užívatelia ako nájomcovia, správcovia a pod. sú povinní zabezpečiť na vlastné náklady ich vyprázdňovanie a zneškodňovanie v dostatočných časových intervaloch tak, aby nedošlo k úniku odpadu do okolia prostredníctvom fyzickej osoby- podnikateľa alebo právnickej osoby oprávnenej vykonávať túto činnosť/ organizáciou VEOLIA, a.s. závod Zvolen/.

2) Každý majiteľ septiku a žumpy je povinný po dobu 3 rokov viesť evidenciu a uschovávať doklady o zabezpečovaní vývozu odpadu zo septiku resp. žumpy oprávnenou osobou a o jeho bezpečnej likvidácii a na požiadanie kontrolného orgánu ich predložiť.

3) Zakazuje sa na území mesta zneškodňovať odpad zo septikov a žúmp iným spôsobom ako je uvedené v tomto nariadení.

§ 14

Množstvový zber

Množstvový zber odpadu na území mesta zavedie Mesto Krupina pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu - podnikateľa, ktorá o jeho zavedenie požiada a splní podmienky- preukáže, že:

a) množstvo ním vyprodukovaných komunálnych odpadov je presne merateľné,

b) komunálne odpady a drobné stavebné odpady sú až do ich odvozu vhodne zabezpečené pred stratou, odcudzením alebo iným nežiaducim únikom.

Preprava množstvového zberu sa vykonáva minimálne raz za 14 dní, pričom termín prepravy si žiadateľ dohodne s poverenou organizáciou, ktorá má s Mestom Krupina uzatvorenú zmluvu na vykonávanie zberu a prepravy komunálneho a drobného stavebného odpadu.

III. ČASŤ

SPOLOČNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

§ 15

Kontrola

1) Kontrolu dodržiavania tohto nariadenia vykonávajú poslanci mestského zastupiteľstva, mestská polícia a poverení zamestnanci Mesta Krupina

§ 16

Priestupky a pokuty

1. Priestupku sa dopustí ten, kto:

a) poruší toto nariadenie o nakladaní s odpadom,

b) zneškodní odpad alebo zhodnotí odpad v rozpore so zákonom o odpadoch v znení neskorších predpisov podľa § 18 ods. 4 písm. b),

c) uloží odpad na iné miesto než na miesto určené obcou v rozpore so zákonom o odpadoch v znení neskorších predpisov podľa § 18 ods. 4 písm. a) a § 39 ods. 8 písm. c),

d) nesplní oznamovaciu povinnosť v rozpore so zákonom o odpadoch v znení neskorších predpisov podľa § 18 ods.7,

e) neposkytne mestom požadované údaje podľa zákona o odpadoch v znení neskorších predpisov podľa § 39 ods. 12,

f) nakladá so stavebnými odpadmi alebo s odpadmi z demolácií v rozpore so zákonom o odpadoch v znení neskorších predpisov podľa § 40 c).

2. Za priestupok podľa ods. 1 písm. a) tohto ustanovenia možno v zmysle § 46 zák. č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov uložiť pokutu do 33 eur.

3. Za priestupky podľa ods. 1 písm. b)-f) môže mesto uložiť pokutu v zmysle zákona o odpadoch do 165,96 eur.

4. V blokovom konaní priestupky prejednávajú príslušníci Mestskej polície a poverení zamestnanci mesta uložením pokuty do 33,00 eur.

5. Na priestupky a ich prejednávanie sa vzťahujú všeobecné právne predpisy o prejednávaní priestupkov.

6. Výnosy z pokút sú príjmom rozpočtu mesta.

7. Mesto môže v zmysle § 13 odst. 9 zak. č. 369/1990 o obecnom zriadení v platnom znení PO, FO – podnikateľovi uložiť pokutu do 6 638,00 eur, ak poruší toto nariadenie.

§ 17

Záverečné ustanovenia

1) Týmto nariadením nie je dotknutá pôsobnosť ostatných platným právnych predpisov

2) Toto nariadenie bolo schválené Uznesením Mestského zastupiteľstva v Krupine č. 17/2014-MsZ zo dňa 12.02.2014 a má pôsobnosť na celom území mesta Krupina.

3) Nariadenie nadobúda účinnosť 15 dňom od jeho vyvesenia na úradnej tabuli Mestského úradu v Krupine

4) Nadobudnutím účinnosti tohto nariadenia stráca platnosť a účinnosť Všeobecne záväzné nariadenie Mesta Krupina č. 2/2010 o odpadoch.

Ing. Radoslav Vazan
primátor mesta

Vyvesené dňa: 13.02.2014

Zvesené dňa: 27.02.2014

Účinnosť dňa: 27.02.2014

OkresKrupina
RegiónHont
KrajBanskobystrický
Počet obyvateľov7 890
Rozloha8 867 ha
Nadmorská výška262 m n.m.
Prvá písomná zmienka1 238
PrimátorIng. Radoslav Vazan
PSČ963 01
KRUPINA Počasie Projekty mesta Krupina Projekty mesta Krupina podporené BBSK Projekty mesta Krupina podporené BBSK Zasadnutia MsZ online GISPLAN mesta Krupina Live kamera mesta Krupina Projekty s podporou Európskej únie

Prostriedky zo štátneho rozpočtu na šport v rokoch 2019 - 2021: 200 000,-€

Fond na podporu športu

Audiovizuálny fond

Naturpack organizácia zodpovednosti výrobcov

© 2024. Posledná aktualizácia stránky: 28.3.2024, 13:48