E-mail: krupina@krupina.sk | Tel.: 045 55 50 311 | Vlajka na prepnutie od jazyka EN  Newsletter  RSS| Mapa stránok |  Úradná tabuľa | 
Mesto Krupina

Tešíme sa na spoluprácu

erasmus

Základná škola Jozefa Cígera Hronského v Krupine sa zapojila do medzinárodného projektu Erasmus plus s cieľom zlepšiť komunikačné schopnosti našich žiakov v anglickom jazyku. Vybrali sme si za partnera chorvátsku školu z mesta Krapinske Toplice, ktoré je partnerským mestom mesta Krupina. Keďže vieme, aké náročné je prejsť prísnym sitom uchádzačov o grant, veľmi sme sa potešili, že náš projekt bol schválený a nasledujúce dva roky sa budeme stretávať s našimi chorvátskymi priateľmi. Našej škole bude poskytnutých 12 tisíc eur a našej partnerskej škole 6 tisíc eur na plnenie úloh vyplývajúcich z projektu.

Názov spoločného projektu je WE ARE ECO FRIENDLY - Priatelíme sa s ekológiou - a komunikačným jazykom je anglický jazyk. Výsledkom projektu by malo byť zlepšenie povedomia žiakov, ale aj rodičov o ekologickej situácii v našich mestách. V nasledujúcich dvoch rokoch sa naši žiaci a učitelia zúčastnia dvoch výmenných pobytov. Už v októbri k nám pricestujú naši noví chorvátski priatelia a začneme pracovať na prvej téme projektu, ktorou je VODA. Historik mesta Krupina PhDr. Miroslav Lukáč začiatkom septembra so žiakmi našej školy diskutoval o ničivej povodni v Krupine v roku 1999. Žiaci odobrali vzorky pitnej vody v oboch partnerských mestách a budú porovnávať jej chemickú analýzu. Ďalej si žiaci pripravili powerpointové prezentácie na tému voda. Predstavia v nich rieky, priehrady, kúpele, vodopády, vodné elektrárne, more... Spolu navštívime vodnú priehradu Bebrava v Krupine, Štrbské pleso v národnom parku Vysoké Tatry a priehradu Liptovská Mara v Nízkych Tatrách, odborný výklad nám poskytne Ing. Walter Repka. Na druhom stretnutí v Chorvátsku naši žiaci navštívia Plitvické jazerá.

Po úvodnom stretnutí nás čakajú ďalšie dva roky plné práce. Ďalšími témami projektu sú – ZNEČISTENIE, LES a ZELENÉ OBLASTI okolo nás, RECYKLOVANIE, ODPAD a GLOBÁLNE OTEPĽOVANIE. Slovenských žiakov čaká monitorovanie dopravnej situácie v meste či výsadba stromov v okolí mesta, chorvátski žiaci budú skúmať hodnotu svetelného znečistenia v ich meste a sadiť kvety v areáli školy. Z každej témy nám vyplynie množstvo ďalších aktivít. Výsledkom projektu bude fotokniha, spoločná webová stránka o projekte, anglicko – chorvátsko – slovenský slovník o ekologických problémoch, ekologický magazín, ale dúfame, že úplne najväčším prínosom bude to, že my všetci sa začneme viac starať o prírodu a naše okolie a získame nových priateľov.

My, učitelia anglického jazyka, sme veľmi radi, že sa naši žiaci vo veľkom počte a s chuťou pustili do práce hneď od začiatku. Veľké poďakovanie patrí aj rodičom žiakov, ktorí ubytujú chorvátskych žiakov, ako aj všetkým ľuďom, ktorí nám pri tomto projekte pomáhajú.

Mgr. Michal Kilik
za kolektív učiteľov anglického jazyka
ZŠ Jozefa Cígera Hronského v Krupine

Priložené fotografie

HORE