Krst knihy Okno do záhrady

Krst

8. marca 2019 o 14.00 hod. v sobášnej sieni Mestského úradu v Krupine sa stretli členky literárnej cukrárne pri klube dôchodcov učiteľov a mestskej knižnice, aby sa porozprávali so spisovateľkou Alicou Rinke, o jej spisovateľskej dráhe aj tvorbe. Na literárnom stretnutí, na ktorom sa stretávame už 21. krát. Stretnutia boli rôzneho rázu, ale také slávnostnejšie ako uvádzanie knihy do života sa na tejto pôde uskutočnilo druhý krát.

Prvá, ktorá krstila svoj román, bola naša mladá autorka, rodáčka z Krupiny, Blanka Gondová s románom Carpona v plameňoch. Z tohto dôvodu sme sa tu stretli znovu, aby sme podporili regionálnu autorku pani Alicu Rynke, ktorá žije v Teranoch, rozbehla svoju spisovateľskú kariéru a teraz by sme jej najnovší román poslali do sveta s prianím toho najlepšieho, zahráme sa na sudičky a nadelíme novému románu všetko čo k dobrému štartu bude potrebovať, aby sa dobre predával a ešte lepšie čítal a šíril medzi čitateľmi nádej a pekné myšlienky.

A toto sa bude snažiť zabezpečiť krstná mama alebo aj patrónka knihy, ktorú vybrala sama pani Alica a je to jej dobrá priateľka z detstva, pani Jolana Erneyová, ktorá Okno do záhrady položila na vankúšik z bublinky - veľké a krásne farebné, ktoré sa budú niesť po regióne nášho malebného Hontu, zaletia aj do Terian, pozdravia každého známeho pani Alici. Budú letieť do diaľav, k priateľom, budú sa trblietať, zväčšovať ako najtajnejšie želania milej schizofreničky Zoe, utíšia dušu ľahkovážnej Zuzany, splnia všetky tajné túžby nežnej a skromnej Mirky. Budú sa lesknúť ako slzy starého pána Johna, keď sa lúčil so svojou starou opatrovateľkou aj priateľkou Mary, budú sa blýskať ako chladná Johnova manželka. Nakoniec prasknú ako všetky nádeje chorých ľudí, povrchných zamestnancov a zaľúbených slečien či starnúcich džentlmenov, bezcitných manželiek, ale to je život, raz je krásny a trblietavý a inokedy fádny, drobný, ale túžby – tie bublinky sa vždy budú vznášať do výšin, ako naša symbolická bublina a rozplynie sa v éteri.

A čo dodať. Štrngli sme si na úspech románu bublinkami a krstili sme bublifukom. Živá diskusia pri kávičke a koláčiku nemala konca a bola krásnou čerešničkou na záver Týždňa slovenských knižníc aj Medzinárodného dňa žien. Ďakujeme pani Marienke Víbošťokovej za milé pohostenie.

K. Almášyová – Mestská knižnica v Krupine.
Vytlačené z webovej stránky https://www.krupina.sk/
Stránku vytvorilo r65 studio s.r.o., J.Mikulku 7, 963 01, Krupina, www.r65studio.sk / 0908 519 314.
Obsah generuje redakčný systém AdministriX.